AYM'den flaş nafaka kararı

AYM'den flaş nafaka kararı

AYM'den flaş nafaka kararı: Nafaka ücreti aylık gelirden yüksek olamaz.

Anayasa Mahkemesi, gelirinden daha yüksek miktarda nafakaya hükmedildiğini iddia eden başvurucunun, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) gelirinden daha yüksek miktarda nafakaya hükmedildiğini iddia eden başvurucunun, 'kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının' ihlal edildiğine karar verdi. AYM’nin kararına göre, eşinden 2011’de boşanan dört çocuk babası İbrahim Acar’ın, eşine ayda 100 lira, her çocuk için 75’er lira nafaka ödemesine karar verildi. Acar’ın boşandığı eşi, kendisi ve çocukları için hükmedilen nafaka miktarının artırılması için 2014’te dava açtı. Dava dilekçesinde, velayetleri geliri bulunmayan annede bulunan çocukların dördününün de öğrenci olduğu, birinin üniversitede okuduğu belirtildi.

avaya bakan Konya 4. Aile Mahkemesince, tarafların ekonomik durumu araştırıldı. Araştırmada, “Acar’ın aylık geliri hakkında bilgi edinilemediği, 2. kez evlenen Acar’ın eşinin öğretmen olduğu, babasına ait evde kira vermeden oturduğu, 4 çocuğun velayetinin bulunduğu annenin ise ilkokul mezunu olduğu, babasına ait evde oturduğu, nafaka dışında 200 lira belediyeden yardım parası aldığı, çocukların ikisinin il dışında, ikisinin ilköğretim çağında öğrenci olduğu” belirlendi. Konya 4. Aile Mahkemesi, bunun üzerine Acar’ın eski eşe aylık 250, üniversite öğrencisi çocuk için aylık 300, diğer üç çocuk için ayrı ayrı 150 lira nafaka ödenmesine karar verdi.

Acar ise hastanede şirket elemanı olarak asgari ücretle çalıştığını, maaşının 950 lira olduğunu, maaşından daha yüksek miktarda toplam bin lira nafakaya hükmedilmesinin haksız olduğunu iddia ederek, kararı temyiz etti. Başvurucu, kararın Yargıtay tarafından onanmasının ardından AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, üç yıl aradan sonra verdiği kararda, İbrahim Acar’ın gelir beyanını esas alarak nafaka istemi ile aylık gelirin uyuşmadığı gerekçesiyle Acar’ı haklı buldu. Acar’ın AYM’ye başvurduğu 2016 tarihinde asgari ücret ise net bin 300 TL’ydi.

kararın tamamı: http://kararlaryeni.anayasa.gov.tr/Karar/Content/64f47314-a60b-448e-8ea0-1c645f3a4b73?excludeGerekce=False&wordsOnly=False

Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.